Navigace: Cestování » Počasí » Evropa » Bulharsko

Aktuální počasí v Bulharsku s předpovědí

Aktuální počasí Bulharsko s předpovědí na dalších 5 dní. Pro více informací o aktuálních hodnotách podnebí a předpověď konkrétní oblasti v Bulharsku, použijte vyhledávací formulář vpravo.
01.01.1970
1:00
01.01.1970
1:00
01.01.1970
1:00

Oblíbené počasí v Bulharsku

* další oblasti naleznete ve vyhledávacím boxu vpravo

Weather data provided by weather.com®

Bulharská republika je balkánský stát rozkládající se v jihovýchodní Evropě. Češi s ní mají z hlediska turistického ruchu mnoho zkušeností, protože za minulého režimu šlo o zřejmě nejpopulárnější dovolenkovou destinaci. Se 111 tisíci kilometry čtverečnými rozlohy jde spíše o menší stát o málo větší než Česká republika, díky velmi specifické poloze však zažívá dva různé druhy klimatu: oblasti při pobřeží Černého moře a na hranicích s Řeckem zakouší teplé přímořské počasí, čím více však jdeme do vnitrozemí, tím získává klima kontinentálnější charakter.

Nejvíce rovinaté je Bulharsko při pobřeží Černého moře a v oblasti toku Dunaje, který také významně ovlivňuje místní klima (atmosférické i politické - tvoří totiž také hranici s Rumunskem). Bulharsko je obecně hojné na vodní toky, které ho během teplých letních dnů do jisté míry ochlazují. Vnitrozemí a hranice s Řeckem, Makedonií a Srbskem jsou naopak hodně hornaté, díky čemuž je bulharské počasí do hodně diferencováno: se zvyšující se nadmořskou výškou stoupají zimní i letní teplotní extrémy i množství srážek (v srpnu je na horách tepleji, v lednu chladněji).

Počasí v přímořských regionech

V blízkosti moří je bulharské klima prakticky středomořské, místní resorty jsou tedy turisty velmi oblíbené. Zřejmě nejznámějším z nich je město Varna v těsné blízkosti Černého moře.

Během zimních měsíců se tu teploty pohybují mezi -1°C a 6°C. Jelikož mrzne jen velmi málo, sníh padá minimálně a zvlášť v prosinci Varna zažívá větší množství dešťů (63 milimetrů za měsíc). Nejde o jev týkající se všech zimních měsíců - třeba už v lednu prší v průměru jen 8 dní a spadne 28 milimetrů deště (a v této výši se pak srážky drží až do června, kdy stoupají na prosincovou úroveň).

V létě můžete zcela jistě počítat s vyššími dvacítkami i třicítkami na teploměrech - sluneční paprsky sem v celkem vysoké intenzitě totiž dopadají až 11 hodin denně.

Vnitrozemí

Čím více byste v Bulharsku jeli od černomořského pobřeží na západ, tím byste se ocitali ve větší výšce nad mořem. Většinu vnitrozemí totiž tvoří horský masiv. V této krajině leží také bulharské hlavní město Sofia - bylo založeno v dnes stejnojmenném údolí obklopeném ze všech čtyř světových stran horami.

Vnitrozemí včetně Sofie je pod vlivem kontinentálního klimatu, zimy a léta zde tedy mají poněkud extrémnější charakter. V lednu (nestudenějším měsíci roku) tady teploty velmi často padají pod nulu (i tak je však zima v průměru mírnější než v České republice), v srpnu (nejteplejším měsíci) se naopak je nutné smířit pravidelnými 30 a více stupni Celsia.

Přestože je zima pro tuto oblast velmi suchým obdobím, sníh ve vnitrozemí padá a to dokonce ve větším množství než při pobřeží (díky tomu na bulharských horách funguje řada mezinárodně oblíbených lyžařských středisek). Sofia je dokonce položená tak vysoko, že zde sněhová pokrývka často vydrží až do začátku jara.

Nejvíce prší v květnu a červnu (cca 74 milimetrů srážek měsíčně), i po zbytek léta ale není dešťů zrovna málo (50 mm / měsíc). Srpen oproti předchozím měsícům ale zase drží jiné prvenství: má třicet jedna nejteplejších dnů v roce. V červnu se teploměry v průměru drží na 26,7°C, v srpnu je to celých 30°C.

Kde vybrat dovolenou?

Projděte si nabídku hotelů v Bulharsku v četně recenzí, zájezdy od cestovních kanceláří nebo last minute zájezdy na webu cestolino.cz.

Kam dál?

- podívejte se na aktuální zájezdy do Bulharska
- nabídky last minute zájezdů do Bulharska

Vyberte počasí

 

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Veronika
od: 21.7. 2013
strava: Bez stravy
do: 4.8. 2013
délka pobytu: 15 dní
hotel: Veronika
od: 1.9. 2013
strava: Bez stravy
do: 8.9. 2013
délka pobytu: 8 dní