Navigace: Cestování » Počasí » Evropa » Rakousko

Aktuální počasí v Rakousku s předpovědí

Aktuální počasí Rakousko s předpovědí na dalších 5 dní. Pro více informací o aktuálních hodnotách podnebí a předpověď konkrétní oblasti v Rakousku, použijte vyhledávací formulář vpravo.
01.01.1970
1:00
01.01.1970
1:00
01.01.1970
1:00

Oblíbené počasí v Rakousku

* další oblasti naleznete ve vyhledávacím boxu vpravo

Weather data provided by weather.com®

Počasí v Rakousku

Rakousko stejně jako všechny země ve střední Evropě má čtyři velmi výrazná roční období, jeho klima je však ještě o něco více kontinentálního charakteru než to české. V nočních hodinách v zimě mohou teploty klesnout až 20°C pod bod mrazu, v létě v poledne zase mohou dosahovat 35°C.

Západní část Rakouska je temperována především studenými větry ze západu, což z ní, když ještě připočítáme přítomnost Alp, dělá velmi studený kout země (Alpy se jinak ale obecně rozpínají přes téměř polovinu Rakouska). Na východ tolik vlhkého vzdušného proudění nedoráží, proto je tento region sušší a i přes výrazné ovlivnění Alpami zde letní teploty dosahují až 27°C (průměr je 24°C).

Počasí v příalpské oblasti

Pohoří Alp v podstatě rozděluje Rakousko na dvě části: na tu s kontinentálním klimatem a na tu s více středomořským klimatem. Samo ale vlastně tvoří pás s velmi specifickými vzory počasí. Většinou jsou tady teploty dost nízké (rakouské Alpy jsou dokonce studenější než Alpy západní), sníh tu zůstává i do pozdního jara a na řadě hor celoročně přetrvávají ledovce. Teploty se však mění, když zafoukají teplé föhny. Těmi jsou známy zvláště horská údolí v Tyrolsku - když začnou vát, většinou se počasí v dané oblasti velmi rychle mění a začíná být příjemnější (teplejší). Průměrné teploty v celém regionu Alp jsou 0°C a níže.

Kontinentální klima

Severní část Rakouska je typická výrazným kontinentálním klimatem bohatým na déšť. Více než v jiných částech země zde prší především proto, že Alpy zachytávají oblačnost přicházející z Německa a ta se tak většinou vyprší právě zde. V Salzburgu má zdejší typický déšť dokonce vlastní název: "Schnürlregen". Schnürlregen je stálý a vytrvalý déšť, který může nepřetržitě trvat i řadu dní.

V zimě tu ale právě naopak padá sněhu méně. Místo toho je tu třeba od prosince do ledna mnohem chladněji. Na severu Rakouska jsou obecně teploty v rámci roku dost extrémní.

Středozemní klima

Oblast jihovýchodního Rakouska, ve které leží také hlavní město Vídeň, je do jisté míry ovlivňována vzdušným prouděním z Ruska a celé východní Evropy, ovšem poloha blíže rovníku a především blíže Středozemnímu moři z ní dělá region velmi vhodný pro pěstování vína či aktivity, na které jsme zvyklí spíše od moře. Kromě Vídně zde můžete zabloudit také do Grazu, města ekonomicky i historicky důležitého pro celou zemi.

Kam dál?

- podívejte se na aktuální zájezdy do Rakouska
- levná dovolená na poslední chvíli do Rakouska

Vyberte počasí

 

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Aparthotel Familienresidenz
strava: Polopenze
od: 7.5. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 14.5. 2013
hotel: Aparthotel Tom Sojer
strava: Bez stravy
od: 20.4. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 27.4. 2013