Navigace: Cestování » Počasí » Evropa » Velká Británie

Aktuální počasí ve Velké Británii s předpovědí

Aktuální počasí Velká Británie s předpovědí na dalších 5 dní. Pro více informací o aktuálních hodnotách podnebí a předpověď konkrétní oblasti ve Velké Británii, použijte vyhledávací formulář vpravo.
01.01.1970
1:00
01.01.1970
1:00
01.01.1970
1:00

Oblíbené počasí ve Velké Británii

* další oblasti naleznete ve vyhledávacím boxu vpravo

Weather data provided by weather.com®

Velká Británie (či také Spojené království) je ostrovní stát v severozápadní části Evropy skládající se ze čtyř zemí: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Z jeho polohy by se dalo usuzovat, že zde panuje relativně chladné klima, ovšem díky teplým mořským proudům (především tomu Golfskému) a obklopení mořem se zde střídají čtyři roční období podobné těm u nás ovšem bez větších teplotních výkyvů.

I přesto, že se země rozkládá na dvou ostrovech (na ostrově Velká Británie a na severovýchodě ostrova Irsko), je klima v celé zemi celkem podobné (samozřejmě lze ale pozorovat značné regionální rozdíly vzniklé především výškovými a geografickými rozdíly).

Moře v okolí sice v Británii dokáže omezit razantní změny teplot, naopak však způsobuje značnou proměnlivost z hlediska přeháněk. Ta je pro tuto zemi tak typická, že se dokonce ve světě vžilo označení anglické počasí pro to, když se sluneční paprsky velmi rychle a náhodně střídají s mraky a vytrvalým deštěm. Ani z tohoto hlediska však není Spojené království jednotné - za příklad si můžeme vzít města Cardiff (západní pobřeží) a Londýn (východ Británie): Cardiff rozkládající se na březích, které omývá teplý Atlantik, zaznamenává průměrné měsíční srážky od 60 do 100 milimetrů, Londýn v blízkosti Severního moře má srážkový úhrn za měsíc v průměru 40 až 60 milimetrů.

Krajina Velké Británie není příliš náchylná ke katastrofickým záplavám, větší deště s sebou sice vždy přináší určité rozvodnění, ovšem nic zásadního. Výjimkou však byl podzim roku 2000. Tehdy pršelo bez přestání 7 týdnů a šlo o nejtěžší deště za posledních 270 let. Muselo být kvůli nim evakuováno na 11 tisíc rodin.

Mnoho turistů je v létě pozitivně udiveno tím, jak dlouhé jsou zde dny. Díky severnějšímu umístění jsou o mnoho delší než noci - den a noc jsou v poměru 18 ku 6 hodinám (v zimě je to přesně naopak). Nemilým překvapením mohou být ale naopak vlny veder, které jih Velké Británie čas od času postihnou (naposledy třeba v roce 2006).

Skotsko

Nejlépe je rozdíl srážek na východním a západním pobřeží k vidění ve Skotsku - jeho východ je totiž ve srážkovém stínu za Skotskou vysočinou. Zatímco tedy na západě prší 265 dní v roce, na východě pouze 170.

Teploty jsou tu v průměru o něco nižší než v Anglii - za tu může severnější a vyšší poloha a do určité míry také 790 malých ostrovů omývaných mořem, které průměr ještě trochu tlačí dolů.

Pro srovnání, jaký vliv má na klima ve Skotsku (a celé Británii) Golfský proud, se můžeme podívat například na Moskvu, která leží přibližně ve stejných zeměpisných šířkách. V Moskvě jsou průměrné lednové teploty -8°C, v nížinách Skotska jsou o 12°C vyšší (+4°C). V létě je to ale naopak - když si Rusové užívají pěkných vyšších dvacítek, ve Skotsku mají průměrně 18°C.

Velmi specifické jsou západní výšiny, kde je roční srážkový úhrn neuvěřitelných tři tisíce milimetrů - to společně s letními teplotami dělá z této oblasti ne úplně turistické lákadlo, protože ač v Británii, můžete zde zažít podobně nepříjemné horké vlhko jako v tropech.

Shrnutí

Při cestě do Velké Británie je nutno počítat s tím, že se zde počasí chová trošku bláznivě. Zima tu probíhá bez mrazu, na jaře je země ponořena do mlh, v létě se občas teploty zvednou do výší, kde byste je rozhodně nečekali, a na podzim je nutno počítat s nějakou tou záplavou (kvůli globálním změnám klimatu nejsou vyloučeny ani větší záplavy). Máte-li raději teplo, zůstaňte při své dovolené v Londýně a na jižním pobřeží. Pro "typické" britské počasí si musíte dojet na sever třeba k Edinburghu.

Kam dál?

- zajímavé informace o zemi a lokalitách, před cestou do Velké Británie
- podívejte se na aktuální zájezdy do Velké Británie
- nabídky last minute zájezdů do Velké Británie

Vyberte počasí

 

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: MURRAYFIELD
od: 3.5. 2013
strava: Snídaně
do: 6.5. 2013
délka pobytu: 4 dny
hotel: Russell Hotel
od: 24.4. 2013
strava: Snídaně
do: 28.4. 2013
délka pobytu: 5 dní